Jak pomáhají srovnávací weby malým e-shopům?

Obrázek v intru
tlačítko

V dnešním konkurenčním světě online obchodování před sebou mají malé e-shopy velkou výzvu – jak zaujmout a udržet zákazníky v e-commerce prostředí se stále rostoucí pozicí velkých hráčů na trhu.

Jak malým e-shopům mohou pomoct srovnávače cen? Protože je dnes používá více než 70 % online zákazníku, jsou srovnávače nástrojem, který už je dnes v arzenálu všech velkých online obchodů. Díky svojí efektivitě, jednoduchosti a nízkým nákladům ale mohou srovnávače pomoct i menším webům, aby zůstaly konkurenceschopné.

Výhody srovnávačů cen pro uživatele

Srovnávače cen se staly neodmyslitelnou součástí života moderního zákazníka. Existuje několik důvodů, proč lidé sáhnou právě po těchto platformách, když chtějí nakupovat:

 • Pohodlné a efektivní nakupování: Srovnávače cen zákazníkům umožňují najít nejvýhodnější nabídky na jednom místě, bez nutnosti proklikávat se z e-shopu na e-shop. To ušetří jejich čas a sníží frustraci spojenou s marným hledáním výhodných cen.
 • Transparentnost: Pro koncové uživatele je klíčové mít jasný přehled o cenách a nabídkách na trhu. Srovnávače cen poskytují transparentnost, a tím i důvěru v proces nákupu. Zákazníci se tak cítí lépe informováni a jsou nakloněni učinit samotný nákup.
 • Různorodá nabídka produktů: Srovnávače cen agregují nabídky z různých e-shopů, což zákazníkům umožňuje objevit neobvyklé produkty, které by jinde nemuseli najít.
 • Sledování cenových trendů: Pro zákazníky je zajímavé sledovat vývoj cen produktů, zejména u elektroniky a dalších vysoce cenově volatilních kategorií. Srovnávače cen poskytují užitečné nástroje pro monitorování cenových trendů, díky čemuž mohou udělat rozumné nákupní rozhodnutí a koupit produkt v ten správný čas.
 • Recenze a hodnocení produktů: Mnoho srovnávačů cen poskytuje uživatelské recenze a hodnocení produktů. Zákazníci tak mají možnost dozvědět se o zkušenostech jiných uživatelů s daným produktem, což jim usnadní výběr.

Výhody srovnávačů pro e-shopy

Malé e-shopy mohou také vytěžit z těchto srovnávačů cen řadu výhod, které jim mohou pomoci rozvinout a posílit své podnikání:

 1. Zviditelnění se na konkurenčním trhu: Srovnávače cen nabízí provozovatelům e-shopů možnost dostat se do povědomí zákazníků a zvýšit svou online viditelnost viditelnost. Díky tomu mají malé e-shopy šanci oslovit nové zákazníky, kteří by je jinak nepostřehli.
 2. Rovné podmínky s velkými hráči: Srovnávače cen poskytují malým e-shopům možnost srovnat své nabídky s těmi od velkých hráčů na trhu a stát se jejich alternativou.
 3. Zvýšení prodejů a konverzí: Zvýšená viditelnost na srovnávačích cen vede k nárůstu návštěvnosti e-shopu a tím i k většímu počtu potenciálních zákazníků, což ve finále často vede i k vyšším konverzím.
 4. Lepší strategie cenové politiky: Monitorování konkurenčních cen prostřednictvím srovnávačů umožňuje malým e-shopům lépe pochopit cenové trendy na trhu a optimalizovat svoji cenovou politiku. To zase může vést k přilákání více zákazníků a zvýšení ziskovosti.
 5. Nástroje pro analýzu a měření úspěšnosti: Některé srovnávače cen poskytují malým e-shopům pokročilé analytické nástroje, které umožňují sledovat úspěšnost jejich nabídky a kampaní. Díky těmto datům mohou provádět informovaná rozhodnutí a optimalizovat své marketingové strategie.
 6. Levnější reklama: Srovnávače cen mohou poskytnout levnější alternativu k tradičním reklamním kampaním. Umístění vašich produktů na srovnávači cen je často cenově dostupnější než jiné formy online reklamy, protože, narozdíl např. od SoMe kampaní fungují na bází PPC a neplatíte tak za dosah. To kromě nižší ceny vede i k větší efektivitě kampaní.
 7. Lepší pochopení chování zákazníků: Srovnávače cen poskytují detailní informace o zákaznickém chování, díky čemuž mohou provozovatelé obchodů lépe porozumět preferencím a potřebám svých zákazníků.
 8. Možnost optimalizace SEO: Kromě viditelnosti na srovnávačích cen mají malé e-shopy příležitost využít srovnávače k optimalizaci svého SEO. Vkládáním detailních informací o svých produktech do srovnávačů mohou zlepšit svou pozici ve výsledcích vyhledávání, což zvýší šance na získání organických návštěvníků.

Jak začít na srovnávačích cen – konkrétní příklad

Chcete se svým e-shopem využít výhod, které srovnávače nabízejí? Proces propagace svého zboží na srovnávacích portálech je poměrně jednoduchý a vyžaduje jen několik kroků:

1. Vyberte si ten správný srovnávač

Sestavte si správný výběr srovnávačů, na které svůj sortiment umístit. Vybírat si můžete z univerzálních srovnávačů, které agregují nabídky zboží všeho druhu (např. Alza, Zboží.cz atd.), nebo ze srovnávačů specializovaných. Ty se zaměřují na konkrétní typ nebo kategorii zboží (čímž mohou přispět k lepšímu konverznímu poměru) a ve zbytku toho návodu se zaměříme právě na specializovaný srovnávač, konkrétně v oblasti módy – Modio.cz.

2. Zaregistrujte se a nahrajte .xml feed

Srovnávače mají zpravidla stránku pro e-shopy, kde je možné se jednoduše zaregistrovat. V případě Modia je to modio.cz/pro-partnery – po registraci získáte přístup do administrace kampaně, kam je potřeba nahrát .xml feed obchodu (soubor s informacemi o produktech).

3. Nastavte financování

Většina srovnávačů funguje na základně biddingu, tj. nastavování ceny, kterou jste ochotni zaplatit za jeden proklik. Modio a některé jiné platformy pak kromě klasického aukčního modelu nabízí i model platbu za objednávku.

4. Průběžně analyzujte

Spuštěním kampaně to nekončí! Je nutné kontinuálně vyhodnocovat její výsledky a dělat případné úpravy. Na Modio např. můžete využít jejich trackingový pixel, který Vám poskytne všechny důležité informace.

Zbývá jediné. Pojďme spojit síly.