Je WordPress na ústupu? Jak na tom je WordPress v roce 2023

Obrázek v intru
tlačítko

Co se říká o WordPressu?

Možná jste slyšeli, že WordPress je na ústupu nebo že ho brzy nahradí nějaký nový nástroj na tvorbu webů. Někteří lidé šíří tyto zvěsti, aby nás odradili od tvorby webu na WordPressu. Ale podle dostupných dat to nejsou pravdivé informace.

Jak na tom WordPress opravdu je?

WordPress je stále velmi populární a není žádný důvod se domnívat, že by byl na ústupu. V současné době je WordPress používán na více než 43% všech webových stránek, což je 810 milionů webů celkově. A v globálním podílu na trhu s CMS (systémy pro správu obsahu) drží téměř 65%.

Je WordPress bezpečný?

Ano, WordPress je bezpečný, ale jako u každého systému je třeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Statistiky ukazují, že většina útoků na WordPressové stránky je způsobena tím, že jejich majitelé nedodržují bezpečnostní opatření, například používají zastaralou verzi WordPressu nebo slabá hesla.

Co nového přináší WordPress?

WordPress je pravidelně aktualizován a jsou přidávány nové funkce. Je to open-source projekt, takže kdokoli může přispět k jeho vývoji. Například nová verze WordPress 6.3 byla vydána v srpnu 2023 a přinesla několik novinek.

Jak je to s pluginy a tématy?

Jedním z hlavních důvodů popularity WordPressu je jeho obrovský ekosystém pluginů a témat. Pluginy jsou jako aplikace pro váš WordPress web, které můžete instalovat, aby jste přidali nové funkce. K dispozici je více než 60 000 bezplatných WordPress pluginů. Každý, kdo s WP někdy pracoval však ví, že je potřeba velká obezřetnost při výběru vhodného pluginu. Jedině tak se dá docílit toho, že si omylem doinstalováním pluginu nezvýšíme bezpečnostní riziko. Proto je vždy lepší, když webové stránky realizuje specialista a nesnažíme se jej „vyklikávat“ svépomocí.

A co ekonomika kolem WordPressu?

WordPress je dnes prosperující ekosystém, který vytváří tisíce pracovních míst po celém světě. Existují stovky malých i velkých podniků, agentur a vývojářů, kteří prodávají produkty a služby související s WordPressem. A ne jinak je tomu i u nás. WordPress využíváme především u menších projektů, kdy klientům dokážeme ušetřit nemalé finanční prostředky díky využití především obsahového administračního rozhraní.

Závěr

WordPress je stále živ a zdráv. Není potřeba z něj mít obavy. Je to stále jedna z nejlepších možností, která se v rámci vývoje webu dá využít.

Jak s WordPressem pracujeme v rámci naší agentury?

Jádro WP využíváme především u projektů, které stojí primárně na obsahu a nedisponují velmi složitými funkcionalitami. Nejčastěji se jedná o prezentační firemní weby, blogy, katalogy, prodejní landing page, kariérní stránky a podobně. Klientům tímto způsobem šetříme nemalé peníze, které by jinak musely být vynaloženy na tvorbu vlastního administračního rozhraní. Čím se však odlišujeme od některých agentur a především freelancerů je fakt, že využíváme víceméně pouze jádro WP a jen několik málo ověřených pluginů (např. pro jazykové mutace), ale jinak si vše programujeme a připravujeme svépomocí. Naši klienti, kteří mají z minulosti zkušenosti s WP administrací, jsou mnohdy překvapeni, jakou formou zpracováváme právě tuto správcovskou část webu. Snažíme se, aby byl admin co nejintuitivnější, přehledný, koreloval s front-endovou částí webu. Nikdy nevyužíváme hotových šablon, které by se jen nasazovali na admina. Vše si kreslíme a kódujeme sami. Od nás se vám tedy dostane maximálně individuálního přístupu s originálním výsledkem. A jelikož je náš zkušený tým ostřílen velmi složitými projekty (interní systémy, SaaS nástroje, aplikace apod.), nemáme problém zpracovat i složitější funkcionality, se kterými si běžný uživatel, který se snaží web „vyklikat“ svépomocí, neporadí.

Pokud máte zájem o nový web, neváhejte nás kontaktovat.

Zbývá jediné. Pojďme spojit síly.