Proč responzivní web? Čísla hovoří jasně!

Obrázek v intru
tlačítko

Co je responzivní design

Často se setkáváme s tím, že pří zmínce o responzivním designu se naši klienti, kamarádi či příbuzní zarazí a ptají se: Cože? Res, co? Co to znamená?

Je to však jednoduché. Responzivní znamená, že se váš web automaticky přizpůsobuje zařízení, na kterém jej uživatel zobrazuje. Vždy je tak konkrétně přizpůsoben prohlížeči na stolním počítači, notebooku, tabletu či telefonu a to samozřejmě napříč rozlišeními.

Dnes se jedná už o absolutní povinnost, jelikož k tomu výrazně přihlíží i samotné vyhledávače (Google, Seznam atp.), které při svém hodnocení webů používají responzivitu jako jeden z hlavních parametrů. Dokonce to funguje tak, že existuje samostatný index pro responzivní weby a samostatný pro ty neresponzivní s tím, že pokud uživatel vyhledává zejména na stolním počítači nebo notebooku, tak weby neresponzivní ještě mají alespoň nějakou šanci (a to zejména díky historickému snažení), na mobilních zařízeních však již výsledkům vyhledávání vládnou ty weby a e-shopy, které jsou pro daná zařízení připravené. Pokud jste si vědomi toho, že vaše konkurence v tomto zaspala stejně jako vy, můžete ji lehce předběhnout. Pokud již vaše konkurence nové, responzivní stránky má, je podle nás na čase přemýšlet nad novým řešením vašeho webu či e-shopu.

Důkazy místo slibů

Proč je ale tak důležité mít web přizpůsoben pro všechny typy zařízení? Je to jednoduché. Poměr vyhledávání na internetu prostřednictvím mobilních zařízení vs. na desktopu (PC, Notebooky) se za poslední roky dramaticky změnil. Zatímco ještě před pár lety hrál desktop prim, nyní je situace opačná a ze statistik jasně vyplývá, že uživatelé nejvíce času tráví na svých mobilních zařízeních. Váš web by tak logicky měl být na tuto změnu chování připraven. Měl by být responzivní.

Abychom si to však ukázali na konkrétních datech, vybrali jsme si pro ukázku případovou studii největšího inzertního webu v Norsku, který jen před pár dny vydal k tomuto tématu svou „výroční zprávu“. Proč zrovna Norský kolos FINN.no? Chtěli jsme čísla ukázat na konkrétním webu a FINN byli nejrychlejší 🙂 Zároveň tento web navštěvuje takřka každý obyvatel Norska, čímž se statistika stává naprosto relevantní. Ostatní průzkumy konečně vypovídají o stejném trendu. Výhodou FINN je i to, že kromě webové prezentace disponuje i nativními mobilními aplikacemi.

Konkrétní statistiky používaných zařízení

  • Nejpoužívanější zařízení pro zobrazení FINN byl v roce 2018 takřka ze 70% mobilní telefon

  • Uživatelé chytrých mobilních telefonů z 50% využívali zobrazení webu v prohlížeči a z 50% využívali mobilní aplikaci

  • Ze statistik jasně vyplývá, že uživatelé iPhonů využívají z 90% prohlížeč Safari, u Androidu je však rozptyl větší (viz obrázek níže). Toto zjištění je důležité pro optimalizaci webu pro jednotlivé prohlížeče.

  • Nejsilnějším hráčem v rámci vyhledávačů je stále Google a jeho Chrome

Dále z průzkumu vyplynulo, že uživatelé mobilních zařízení pravidelně aktualizují svůj operační systém, stejně jako se u webových prohlížečů (Chrome, MS Edge, Mozilla atp.) používají z valné většiny nejnovější verze. Z toho jasně vyplývá, že vývoj jde stále kupředu a uživatelé se tomuto vývoji přizpůsobují takřka okamžitě. Nemá proto smysl web optimalizovat pro nejstarší verze prohlížečů, jelikož je jejich využití opravdu mizivé. Vždy je tak třeba se zaměřit na poslední verze daného prohlížeče napříč zařízeními.

Jak poznám, jestli je můj web responzivní?

Využít můžete nástroje od Google, kam stačí zadat URL svého webu či e-shopu. Po chvíli vám Google vyhodnotí, jak na tom váš web je a v čem byste jej měli zlepšit. Nástroj naleznete ZDE

Pokud máte zájem o tvorbu responzivního webu či e-shopu, rádi vám s tím pomůžeme. Stačí se nám ozvat pomocí formuláře, mailu či telefonu a můžeme si o možnostech nejprve nezávazně promluvit.

Zbývá jediné. Pojďme spojit síly.